Екземплярите от този вид са се намалили през последните две десетилетия заради това заболяване
Т.нар. тазманийски дяволи биха могли да еволюират така че да противостоят на лицевите тумори - смъртоносна болест, която ги е застрашила от изчезване, според изследване, публикувано този вторник в списанието "Nature Communications".
Находките предполагат, че най-древното двуутробно месоядно животно на света се трансформира за кратко време, между 4 и 6 поколения, за да противостои на този вид рак.
Заключенията са били плод на изследване на генетиката на тазманийските дяволи (Sarcophilus harrisii) от различни зони, както преди, така и след като се появи болестта, ръководено от учения Андрю Щорфер и неговите изследователски сътрудници от Държавния Университет във Вашингтон (САЩ).
Туморът, който засяга това австралийско животно, което често се свива от наранявания, нанесени в борба с инфектирани екземпляри, се появява в устата му и увеличава размера си докато причини някои деформации, които му пречат да яде, за да оцелее.
Индивидите от това двуутробно са се намалили с повече от 80 процента в последните две десетилетия заради това заболяване.
Това месоядно е включено в националния списък на Австралия за животни с опасност от изчезване и също така в червения списък на Обединените Нации, като се счита, че за срок от 25 до 35 години може да изчезне.